Přihlášky na akademický rok 2024/2025
Líbí se ti program Studuj a hraj a chceš studovat VUT v Brně? Aktuálně lze podávat přihlášky na bakalářské i magisterské obory. Přehled oborů a přihlášku najdeš zde.
Vysoké učení technické v Brně je moderní a progresivní vysoká škola nabízející vzdělání nejen v technických oborech, ale například i v ekonomii nebo umění.
Vyber si svůj program na jedné z osmi unikátních fakult, kde ti každá nabídne ty nejlepší podmínky k seberozvoji ve studiu i praxi.
FAST je nejstarší fakultou Vysokého učení technického. Studium na ní skvěle propojuje teorii a praxi a polovina studentů si najde práci v oboru už během svého působení na fakultě. Pokud tě láká pozemní stavitelství, dopravní stavby, vodní díla, nebo třeba architektura, zeměměřičství či kartografie, je tato fakulta přesně pro tebe.
FSI je největší strojní fakulta v republice. Opakovaně získává ocenění Škola doporučená zaměstnavateli. Se vzděláním z této fakulty se o tebe zaměstnavatelé poperou! Jestli se tedy chceš stát třeba profesionálním pilotem, mechatronikem nebo i průmyslovým designerem a mít s velkou pravděpodobností zajištěnou práci ještě před ukončením studia, neváhej a přihlas se na FSI.
FEKT je s více než 3 tisíci studenty největší elektrofakultou v Čechách a na Slovensku. Fakulta se také může pyšnit vysokou uplatnitelností absolventů, až 97 % z nich má do tří měsíců od ukončení studia práci v oboru. V moderním komplexu plném špičkově vybavených laboratoří se můžeš při studiu zaměřit třeba na audio inženýrství, biomedicínskou techniku, elektroenergetiku nebo telekomunikační systémy.
Jsi-li kreativní a chtěl by ses realizovat v návrzích na zlepšení prostředí, ve kterém se pohybujeme, pak rozhodně neváhej s přihláškou na FA. Studium kombinuje teoretické humanitní znalosti s technickými, ale také s praktickými. Osvojíš si dějiny architektury či právo, ale také územní plánování a projektování staveb. Už během studia navíc získáš cenné zkušenosti do portfolia při povinných 12 týdnech praxe.
Chceš studovat pod vedením mladých profesorů se zkušenostmi z praxe? Chceš se nejen naučit teorii, ale osvojit i celý nový životní styl? Pak je FP přesně pro tebe. Při studiu se zaměříš nejen na znalosti z oblasti ekonomie nebo IT, ale naučíš se i manažerským dovednostem. Téměř polovina tvých spolužáků navíc budou spolužačky!
Chceš dělat něco, co má smysl? Na FCH můžeš propojit studium s průmyslovou a aplikační sférou a už od začátku svého působení na fakultě se podílet na reálných projektech. Chceš si vyzkoušet výrobu piva, přírodní kosmetiky nebo bioplastů? Zajímá tě forenzní chemie nebo analýza přírodních látek? Neváhej a přihlas se!
Nejsi technický typ, ale naopak umělecká duše? Chtěl bys rozvíjet svou kreativitu v rodinném kolektivu s individuálním přístupem? Pojď studovat na FAVU. Vybereš si z více než 70 volitelných předmětů, kterým směrem by ses chtěl ubírat, a v 17 ateliérech budeš mít dokonalé zázemí pro rozvoj svých talentů. Zároveň budeš mít možnost strávit až dva roky v zahraničí na některé z desítek partnerských univerzit po celé Evropě.
Zajímáš se o programování a chceš po studiu vydělávat spoustu peněz? Průměrný nástupní plat absolventů FIT je více než 40 tisíc. Rozvíjej své schopnosti v zázemí moderního kampusu a vyzkoušej si v tamních učebnách a laboratořích letecký simulátor nebo robotiku. Díky stipendijním programům budeš mít navíc možnost nabrat cenné zkušenosti v zahraničí, a to jak na partnerských univerzitách, tak i přímo v centru dění v IT firmách.
Máš už bakalářský titul a chceš se stát nedílnou součástí soudních procesů, které právě tvůj posudek bude moct ovlivnit či dokonce rozhodnout? Staň se soudním znalcem díky navazujícímu inženýrskému studiu na ÚSI. Vybrat si můžeš z několika nabízených programů – můžeš se zaměřit na expertní inženýrství v dopravě nebo třeba na řízení rizik technických systémů.
Jsi nadšený do technologií a chtěl bys využívat více než 30 tisíc m2 sportovišť, mezi které patří například stadion odpovídající olympijským požadavkům, úplně zadarmo? Přihlas se ke studiu sportovních technologií na CESA. Program propojuje technické a sportovní vzdělání, realizovat se můžeš jako návrhář sportovních technologií či expert na využití umělé inteligence ve sportu.
Součástí areálu jsou sportoviště, menza, kavárna, obchod a dokonce dva bankomaty. Pokoje jsou dvoulůžkové nebo třílůžkové a mají vlastní sociální zařízení. Nejblíž to odsud budete mít na FP a FCH, o kousek dál jsou pak FEKT a FSI. Do centra je to z Palačáku kousek dál, vše ale vyřeší 15 minut v šalině.
Asi nejslavnějšími brněnskými kolejemi jsou Purkyňovy – možná jste o nich slyšeli ve zprávách skrze ledničku v koruně stromu. Koleje mají kapacitu více než 2 tisíc míst v pokojích po dvou až třech, kuchyňky a koupelny jsou společné pro patro. Součástí areálu je menza, bufet, sportovní hala či venkovní hřiště. Od přírody jsou kousek dál než Palačák, zároveň jsou ale blíže centru, takže v jejich okolí už najdete několik hospod, restaurací a obchodů.
Jen kousek dolů kopcem od Purkyní jsou koleje Mánesovy – jediná budova pro 266 studentů. Zdánlivou nevýhodou je malá kapacita a na první dojem zapadlá poloha, výhodou možnost soukromí v jednolůžkovém pokoji a hlavně – žádná vrátnice! Na Mánesově koleji nefunguje stálá služba na vrátnici, vchod na kolej si otevírají sami studenti. Kolej je opravdu maličká, vlastní menzu tedy nemá, ale i zde je součástí areálu víceúčelové venkovní hřiště.
Nejblíže centru se dá ubytovat na kolejích Listových. Ty se nacházejí pouhé 2 zastávky od centra kulturního dění studentských večerů – ulice Veveří. Kapacita je něco přes 1000 míst, pokoj můžete mít samostatný nebo dvoulůžkový, koupelny a kuchyňky jsou sdílené pro více pokojů. I zde si můžete zasportovat, a to na třech hřištích pro volejbal, badminton nebo tenis. Po předložení studentského průkazu vám navíc na vrátnici půjčí klíče od hřiště zadarmo.
Všechny menzy nabízejí pokrmy jak pro masožravce, tak pro vegetariány, některé z nich jsou navíc otevřeny i v době mimo oběda. V Menze Purkyňova můžete například ve všední den povečeřet, do 20 hodin vám udělají pizzu nebo steak za 50 korun i v Pizzerii Mozzarela. V bufetu FEKTu zase můžete každý všední den od 7 hodin posnídat, v Caffe Piccolo pod Palackého vrchem dokonce i o víkendech.
V čele univerzity stojí rektor, kterého v jednotlivých oblastech jeho činnosti zastupuje pět prorektorů. Finanční záležitosti VUT řídí kvestor, o komunikaci a propagaci univerzity se stará tisková mluvčí ve spolupráci s Odborem marketingu a vnějších vztahů.
Důležité dokumenty a směrnice projednává a schvaluje akademický senát, který má zaměstnaneckou a studentskou komoru. Vědecké směřování VUT určuje vědecká rada, ve které působí odborníci z VUT, jiných univerzit i z průmyslu.
Jednotlivé fakulty řídí děkani, které v jednotlivých oblastech činnosti zastupuje několik proděkanů. Také fakulty mají své akademické senáty, které projednávají směrnice týkající se výhradně fakult. Podobně mají jednotlivé fakulty vlastní vědecké rady.
Líbí se ti program Studuj a hraj a chceš studovat VUT v Brně? Aktuálně lze podávat přihlášky na bakalářské i magisterské obory. Přehled oborů a přihlášku najdeš zde.
Hokejový souboj univerzit mezi VUT v Brně a Masarykovou univerzitou je zase zpět! Utkání se uskuteční na podzim 2024 ve Winning Group Areně. Další informace najdeš pod tímto odkazem.